Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Avantajları

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) Avantajları

Son yılların gözde kavramlarından biri olan robotik süreç otomasyonu (RPA), rutin iş süreçlerinin çok daha verimli ve hızlı çözülmesini sağlıyor. RPA kapsamında sürekli tekrarlayan süreçler, gelişmiş yazılımlarla programlanmış robotlar tarafından yapılıyor. Bu yazılımlar, insanların yaptığı işlemleri önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde kusursuz biçimde taklit ederek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Birçok farklı teknolojiyi içinde barındıran robotik süreç otomasyonları, üretim, sağlık ve güvenlik gibi en kritik sektörlerde yarının ihtiyaçlarına etkin bir çözüm olarak görülüyor.

İş yönetimi RPA ile basitleşiyor

Rutin biçimde tekrarlanması gereken iş süreçlerinin robotik çözümler tarafından üstlenilmesi, bunun çalışanlar için birer angaryaya dönüşmesini önlüyor. Özellikle dijital kanallar üzerinde ilerleyen süreçler, RPA uygulamalarıyla çok daha basit şekilde yönetiliyor ve çalışanlar şirkete katma değer sağlayacak işlere odaklanıyor.

Mevcut teknolojilere adapte oluyor

Robotik süreç otomasyonu için geliştirilen çözümlerin büyük çoğunluğu, iş dünyasında yaygın olarak kullanılan uygulama ve servislerle entegrasyon seçeneği sunuyor. Bu sayede farklı sistemler arasında kurulan etkileşimler de rutine bağladığı noktada robotlara emanet edilebiliyor. RPA uygulamalarını yönetenler ise alışık oldukları ekranlar üzerinde kolay yönetim yapabiliyor.

İnsana bağlı hatalar tarihe karışıyor

Ofis ortamında yapılan hataların büyük çoğunluğu, sürekli tekrarlandığı için dikkatin azaldığı rutin süreçlerde gerçekleşiyor. Bu süreçlerin yazılım teknolojileri tarafından yönetilmesi, yoğun iş ortamında insana bağlı hataları en aza indiriyor. Bu sayede hataya bağlı zaman ve maliyet kayıpları önleniyor ve şirket uçtan uca verimlilik kazanıyor.

Gelecek, robotik süreçlere emanet

Araştırmalara göre, çalışanların büyük çoğunluğu vaktinin yüzde 10 ile 25’ini tekrarlayan bilgisayar görevlerinde harcıyor. IT ekibi ise zamanının üçte birini, basit işlemleri tekrar tekrar yapmakla geçiriyor. Bu işlemleri otomatik biçimde çözecek teknolojilere ihtiyaç hiç de azımsanacak gibi değil. Öyle ki, Deloitte araştırmalarına göre şirketlerin yüzde 53’ü RPA yolculuğuna çıkmaya hazır. Eğer bu trend büyümeye devam ederse, beş yıl içinde RPA neredeyse her şirket tarafından kullanılır hale gelecek. Robotik süreçlerin, nitelikli istihdama olan etkisini ise zaman gösterecek.