kislik-mont-alisverisine-gitmeden-once-bilmeniz-gereken-6-sey

Kışlık Mont Alışverişine Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Moda hakkında ne hissettiğinize bağlı olarak, kışlık montunuz evden çıktığınızda kendinizi ifade etme şansınız olabilir. Görünüşüne ne kadar yatırım yaparsanız yapın, soğuk bir iklimde yaşıyorsanız iyi bir kışlık palto bir zorunluluktur.

İşte bu kış ve sonrasında sizi sıcacık tutacak bir paltoya yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler! 

 

Doğru Malzemeleri Seçin

Palto alışverişi yaparken kendinize sormanız gereken en önemli soru “Neyden yapılmıştır?” sorusudur.

Bu, ilkbahar ve sonbahar montları ve ceketleri için o kadar önemli değil çünkü hava koşullarından çok fazla korumaya ihtiyacınız yok. Bununla birlikte, bir paltonun yapıldığı malzeme çok önemlidir. Montun dışının su geçirmez olduğundan emin olun, yüksek kaliteli dolgu malzemeleri bile ıslanırsa size bir fayda sağlamayacaktır.

Bir ceketin etiketi, malzemeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söyler. Bazı markalar yüksek kaliteli malzemelerden üretilse de daha ucuz markaların da olabileceğini unutmayın. Sadece markaya göre alışveriş yapmayın, gerçekten ne satın aldığınızı görmek için her zaman etiketi kontrol edin.

Resmi durumlar için daha süslü ve şişme olmayan bir cekete mi ihtiyacınız var? En az diğer malzemeleri karıştırılmış yün arayın. Tamamen su geçirmez olmasa bile, sizi sıcak tutacak ve güzel görünecek!

 

Doldurma Gücünü Kontrol Edin

Kuş tüyü montların yanı sıra yorganlar ve kuş tüyü dolgulu diğer eşyalar da "doldurma gücü" denilen bir şeye sahiptir.

Doldurma gücü numarası, kuş tüyü kalite seviyesine karşılık gelir. Bu size bir ceketin ne kadar sıcak olacağını söylemez, ancak size tüylerinin ne kadar iyi yalıtılacağı hakkında bir şeyler söyler.

Tüyün sıcaklığı, kabarık malzemenin yarattığı hava boşluğundan gelir. Doldurma gücü yüksek olan kuş tüyü, sıkıca paketlenebilir ve ardından maksimum sıcaklık için tekrar kabartılabilir.

Doldurma gücü yüksek bir ceket hafiftir ve tekrar giydiğinizde ısı kaybetmeden kolayca sıkıştırılmış bir şekle sokabilirsiniz.

Bununla birlikte, yüksek doldurma gücü aynı zamanda yüksek maliyet anlamına gelir. Paltonuzu paketlemeniz gerekmiyorsa, daha düşük doldurma gücüne sahip sıcak bir ceket alabilirsiniz.

 

Sıcaklık Derecesini Kontrol Edin

Sıcaklık derecesi, bir montun ne kadar sıcak olacağını doldurma gücünden çok daha iyi ölçer. Ne yazık ki, tüm şirketler ceketlerine sıcaklık dereceleri vermemektedir.

İlk olarak, bölgenizdeki ortalama kış sıcaklığının ne olduğuna bakın ve ardından bu sıcaklık veya daha düşük dereceli bir ceket için alışveriş yapın; sezon boyunca rahat edeceksiniz!

 

Ayrıntıları İnceleyin

Kışlık bir kaban üzerindeki detaylar, onu güzel göstermekten daha işlevsel olabilir. Bazıları sizi ne kadar sıcak tutacağı ve bunun ne kadar süreceği konusunda rol oynar.

Örneğin, düğme yerine fermuarlı bir kaban sizi soğuk kış havasından korumak için çok daha iyi bir iş çıkarır. Yüksek kaliteli fermuarlı bir ceket daha uzun süre dayanır ve çok fazla onarım gerektirmez. Fermuarı kapatan kanatlı bir ceket, sıcaklığı yakalamada daha da iyidir.

Ceketin alt veya bel kısmındaki büzme ipleri de ısıyı hapsetmeye yardımcı olur ve kürklü kapüşonlar yüzünüzün çevresine ekstra bir sıcaklık katar. Bazı montlarda çıkarılabilir başlıklar veya astarlar bulunur, böylece montunuzun sıcaklığını hava durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

 

En İyi Uyumu Bulun

Çoğu insan için kışlık montlar, kıyafet bedeninizden bir beden büyük olmalıdır. Vücudunuzu tamamen kaplamasını ve altındaki katmanlar için yeterli alan bırakmasını istiyorsunuz.

Ayrıca, çok dar olan bir ceketin sezon bitmeden dikiş yerini yırtma olasılığı daha yüksektir.

 

Yıkama Seçeneklerini Düşünün

Ceketiniz ister kar beyazı ister çamur kahverengi olsun, eninde sonunda yıkamanız gerekecek.

Birçok güzel kışlık mont makinede yıkanabilir, ancak çoğuna yalnızca kuru temizleme yapılabilir. Rengi kiri gizlemek için çok açık değilse, genellikle bir kışlık paltoyu sezonda bir veya iki defadan fazla yıkamanız gerekmez.

Yıkanma zamanı geldiğinde, kuru temizlemedeyken birkaç gün ceketin olmadan yaşayabilir misin? Cevabı hayırsa, çamaşır makinesine atabileceğiniz birini arayın.