fintech-finans-sektorunu-nasil-degistiriyor

FinTech Finans Sektörünü Nasıl Değiştiriyor?

Günümüzün dijital çağında, müşteriler geleneksel bankaların sunduğu hizmetlere razı olmak istemiyor. Bunun yerine, hızlı ve güvenli hizmetleri tercih ediyorlar. Bu nedenle FinTech şirketleri gün geçtikçe popülerlik kazanıyor.

FinTech sayesinde, bankalarda sıra beklemek, sonsuz form doldurmak, sayısız belge vermek ve hatta basit bir onay için haftalarca beklemek gibi geleneksel bankaların yaşadığı sorunlar ortadan kalkıyor.

Bugün, geleneksel bankalar güçlü bir rakiple karşı karşıya ve neredeyse hiç evrak gerektirmeden çevrimiçi bireysel kredi başvurusu yapma imkanı sunarak FinTech şirketleriyle rekabet etmeye çalışıyorlar.

 

FinTech'in 4 ana iş alanı

FinTech şirketleri, müşterileri için tamamen yeni bir deneyim sağlayacak gelişen teknolojilere odaklanarak pazardaki değişiklikleri yönlendiriyor. Günümüz oyuncuları pazara uyum sağlayıp bu teknolojilere odaklanmaya başladıkça FinTech'e yaklaşabilecek, teknolojileri hızla değişen ekosisteme ve düzenlemelere hızla uyum sağlamak için kullanabilecek ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilecekler.

Bu nedenle, aşağıdaki dört iş alanını vurgulamak önemlidir: portföy ve varlık yönetimi, bireysel bankacılık, sigorta ve ödeme ve işlem hizmetleri.

 

1. Portföy ve Varlık Yönetimi Hizmetleri

Bu iş alanında, yatırıma dayalı büyüme, varlık transferi veya vergi indirimi gibi bir dizi farklı hedefe ulaşmak için servetlerini yönetme konusunda tavsiye arayanlara yardım etmeye adanmış bankalar ve şirketler bulunuyor.

 

2. Bireysel Bankacılık

Önümüzdeki yıllarda da FinTech devriminden en çok etkilenen iş alanı bankacılık sektörü olmaya devam edecek. FinTech sektörüne önemli yetenekler ve daha fazla yatırımcının girmesiyle birlikte, geleneksel finans kurumları hızlı hareket etmek zorunda kalıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki bankalar, işlerini basitleştirmek ve geleneksel altyapıya olan bağımlılıklarını azaltmak için çalışmaya devam ediyor. Ancak bu, tabi oldukları ağır düzenlemeler nedeniyle karmaşık bir iştir.

Bankalar, Fintech şirketleri kadar hızlı değişip adapte olamayacaklarını fark edip çoğu, müşterilerinin deneyimini geliştirmek için bankaların kendi hizmetlerine dahil edilebilecek ürünler yaratan Fintech girişimlerini finanse etmenin yollarını aramaya başladı.

Bu, Fintech endüstrisinin en geleneksel bankaları bile son kullanıcıya daha iyi hizmetler sunmaları için güçlendirmesini sağlayacaktır.

 

3. Sigorta

Sigorta şirketleri, piyasayı dönüştüren ve diğer finans sektörleriyle arasındaki farkı kapatan trendleri takip etmeye devam ediyor. Insurtech (Sigorta Teknolojileri) hızla kendi başına bir endüstri haline gelse de, hala Fintech sektörüne aittir.

Sigorta, yeni teknolojileri benimsemede yavaş ve birçok Fintech girişimi, süreçleri otomatikleştirmeye ve hizmet yelpazesini genişletmeye yardımcı olmak için geleneksel sigorta şirketleriyle ortaklık kuruyor. Araç sigortasından sağlık sigortasına kadar, sektör yeniliği benimsemeye başlıyor.

Sonuç olarak, sigorta şirketleri veri analizine odaklanan inovasyonu benimsiyor ve birçoğu önümüzdeki yıllarda buna yatırım yapmayı planlıyor.

 

4. Ödeme ve İşlem Hizmetleri

Bu alanda, fiziksel ofise gitmeden hesap bakiyelerini kontrol etmek, ödeme yapmak ve çevrimiçi transfer yapmak için kullanılan tüm platformları bulabilirsiniz. Birçok banka bu seçeneği zaten sunsa da, FinTech girişimleri bu sektördeki en yenilikçi şirketlerdir. Günümüzde dünyanın herhangi bir yerine dijital olarak para göndermek hiç olmadığı kadar kolay hale geldi.

Ödeme şirketleri, FinTech patlamasını ve pazarları üzerindeki etkilerini takip ediyor ve veri analizi, mobil ve siber güvenlik gibi sektörleri için en önemli eğilimleri yansıtan teknolojilere yatırım yapıyor. Ödeme şirketleri ayrıca blok zincir teknolojisine büyük yatırım yapıyor ve büyük çoğunluğu bunu sistemlerine çoktan benimsemiş durumda.