dikkate-alinmasi-gereken-6-e-ticaret-avantaji-ve-dezavantaji

Dikkate Alınması Gereken 6 E-Ticaret Avantajı ve Dezavantajı

E-ticaret işletmelerinin günden güne yükselen başarısı, küresel olarak artan internet erişimiyle birleştiğinde, birçok çevrimiçi girişimciye ilham kaynağı olmuştur. Çevrimiçi alışverişe artan geçiş, çok dikkat çekti ve bildiğimiz şekliyle iş ortamını değiştirdi. Her gün yeni çevrimiçi mağazalar açılıyor ve çoğu çevrimdışı işletmenin bir e-ticaret web sitesi var.

Gerçek bir mağazaya kıyasla bir e-ticaret mağazası kurmanın düşük maliyeti ve ulaşılabilir potansiyel müşterilerin miktarı, küçük işletmecinin istekleri için oldukça uygun gözüküyor. Fakat çevrimiçi mağazanızı kurmadan veya fiziksel işinize bir e-ticaret sitesi eklemeden önce göz önünde bulundurmanız gereken e-ticaret avantajlarını ve dezavantajlarını bilmenizde fayda var.

E-Ticaretin Avantajları

 1. Daha büyük bir pazar

Birçok çevrimiçi perakende mağazası, bulundukları yer ve ikamet ettikleri ülke dışından müşteri edinebilir. Müşteriler, satın almak istedikleri ürünlerin kendi bölgelerinde mevcut olmasını beklemek zorunda kalmaz. Tek yapmaları gereken bir çevrimiçi mağazayı ziyaret etmek ve ürünleri satın almaktır. Ayrıca, müşteri kitlenizi bulunduğunuz yerin ötesinde artırabileceğiniz için, küçük işletmenizi büyütmek için bir fırsattır.

 1. Daha düşük işletme maliyeti

Fiziksel bir mağazanın aksine, e-ticareti çalıştırırken bina, kiralama ve bakım gibi genel giderler yoktur. Bir çevrimiçi perakende işletmesinin en büyük başlangıç ​​gideri, bir web sitesi oluşturmaktır.

 1. Değişen piyasa koşullarında esneklik

E-ticaret, değişen tüketici trendlerine tepki verecek kadar çeviktir. Çevrimiçi bir işletme yeni piyasa koşullarına uyum sağlamak için gerekli değişiklikleri yapabilir. Bu çeviklik aynı zamanda operasyonlarını hızlı bir şekilde ölçeklendirmelerini de sağlar. Fiziksel işletmelerin aksine, bir e-ticaret mağazası, dalgalanan müşteri talebine hizmet etmek için operasyonlarını daha kolay değiştirebilir.

 1. Tüketici davranışını analiz etme

Bireysel bir müşterinin davranışı hakkında bilgi almak, çevrimiçi bir işletmeyle çok daha kolaydır. Bu amaç için birçok dijital analitik araç mevcuttur. Bu araçlar, sitenizde çevrimiçi alışveriş yapanların göz atma ve alışveriş alışkanlıklarını izleyebilir ve analiz edebilir. Hangi pazarlama ve fiyatlandırma stratejilerinin en iyi getirileri sağladığını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyle, düşük performanslı stratejileri bırakmak ve işinizi büyütmek için kazanan stratejileri maksimize etmeye konsantre olmak için sisteminizde değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca bu bilgiler ile herhangi her işletme için bir başarı faktörü olan müşteri deneyimlerini geliştirerek e-ticaret sitenizin müşterilerinize daha iyi hizmet vermesine yardımcı olabilirsiniz.

 1. Çeşitli dijital pazarlama seçenekleri

Mevcut sayısız dijital pazarlama çözümüyle, potansiyel müşterileri çevrimiçi mağazanıza çekmek için çok çeşitli yollara sahipsiniz. Sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi pazarlama tekniklerinin çoğu ucuz ve uygun fiyatlı olduğundan bütçenize uygun bir dijital pazarlama stratejisi bulabilirsiniz.

Çevrimiçi işletmelerin çevrimdışı işletmelere göre sahip olduğu başka bir pazarlama avantajı daha vardır: yeniden hedefleme pazarlaması. Yeniden hedef pazarlama, bireysel alışveriş yapanları çevrimiçi alışkanlıklarına göre hedefleyen pazarlama teknikleri ve promosyonları içerir. Bireysel müşterilere, özellikle de ziyaret edip alışveriş yapmamış olanlara özel promosyonlar sunar

 1. Kişiselleştirilmiş müşteri teklifleri

Çevrimdışı işletmeler, kişiselleştirme için çok az fırsat sağlayarak ürünlerini toplu olarak sunmak zorundadır. Ancak bir çevrimiçi işletmeler, bu avantajı müşterilerine uygun fiyatlarla sunabilir. Araştırmalar müşterilerin kişiselleştirilmiş deneyimleri sevdiğini, işletmenin onlara ilgi gösterecek kadar saygı duyduğunu gösteriyor. Ayrıca müşteri dönüşüm oranını arttırdığı da kanıtlanmıştır.

 

E-Ticaretin Dezavantajları

 1. İnsanla etkileşim kurma isteği

Birçok kişi, fiziksel bir mağazada satış görevlileriyle etkileşim kurma deneyimini sever. Çevrimiçi alışverişin çok soğuk ve kişisel olmadığını düşünürler. Bu, e-ticaretin en büyük dezavantajlarından biridir.

 1. Dokunsal deneyimin eksikliği

Gerçek bir mağazada, satın almayı düşündüğünüz ürüne dokunma ve hissetme isteği, perakende alışveriş deneyiminin büyük bir parçasıdır. Ne yazık ki, bu deneyimin olmaması e-ticaretin dezavantajlarından biridir.

 1. Sıkı rekabet

E-ticarete giriş kolaylığı, birçok girişimciyi bu alana getirdi. Ancak, henüz müşteri büyümesi çevrimiçi işletmelerin büyümesiyle orantılı değil. Bu uyumsuzluk, çevrimiçi mağazalar arasındaki pazar payı mücadelesini artırdı. Birçok çevrimiçi girişim, rakiplerini geride bırakmak için ücretsiz kargo gibi teklifler sunuyor. Sert rekabet, tipik e-ticaret mağazasının fiyatlarını da düşürerek karlılığı elde etmeyi zorlaştırıyor.

 1. Güvenlik ihlalleri

Çevrimiçi şirketlerde güvenlik ihlalleri hakkında çeşitli haberler duyuyoruz. Bu olaylar, bilgisayar korsanlarının hayati bilgileri çalmak için kullandıkları bir e-ticaret sitesinin güvenlik mimarisindeki güvenlik açığını hedeflediğinde ortaya çıkar. Bu ihlaller, özel müşteri bilgilerinin, ticari sırların çalınmasını ve kredi kartı bilgileri gibi finansal bilgilerin ele geçirilmesini içerir.

 1. Lojistik zorluklar

Fiziksel mağazalarla, bir müşteri ürününü hemen eve götürebilir. Ancak bir e-Ticaret sitesinden bir ürün sipariş etmek zaman alır, bu çoğu insanın anlık memnuniyet değerlerine aykırıdır. Gönderim genellikle üçüncü şahıslara yaptırıldığından, müşterinin sipariş ettiği ürünü nasıl teslim aldığı üzerinde çok az kontrole sahip olursunuz. Bu özellik, çevrimiçi iş yapmanın büyük bir dezavantajıdır. Teslimat, lojistik şirketinin kontrolü dışındaki koşullar nedeniyle beklenenden daha uzun sürebilir. Ayrıca, sipariş edilen ürünün nakliye sırasında hasar görmesi de mümkündür, bu durum hiçbir müşterinin istemediği bir durumdur.

 1. İnternet girişi

Harika bir çevrimiçi alışveriş deneyimi sunmak, perakende mağazanızın onu geliştirmek için birçok özellik ve işlevsellik sağlamasını gerektirir. Bunlar, farklı seviyelerde müşteri etkileşimini içerir. Ne yazık ki, zayıf geniş bant internet altyapısı, müşterilerinizin bu etkileşimli deneyimden keyif almasını engelleyebilir. Mobil internetin büyümesi, sitenizi mobil uyumlu olacak şekilde tasarlamanız gerektiği anlamına da geliyor. Müşterilerin mağazanızdan alışveriş yapmak için mobil cihazlarını kullanabilmeleri önemlidir.